DAA Previous Winners

PAST RECIPIENTS

Listed below are all of the SMU Dedman School of Law Distinguished Alumni Award recipients.
Note:  All winners of the Storey Award for Distinguished Achievement are in bold.  All winners of the Charles O. Galvin Award for Service to the SMU Dedman School of Law are in italics.  These awards were first presented in 1998.  “H” indicates Honorary Alumnus Award winner.
 
1988
Hon. Charles E. Long, Jr. ‘35
Hon. James L. Noel, Jr. ’38
Herbert S. Kendrick ‘60
Hon. Charles J. Murray ‘50
Louis J. Weber, Jr. ‘56
Neil J. O’brien ‘57
Eugene L. Smith ‘58
1989
Harry A. Shuford ‘39
Edward B. Rust, Jr. ‘75
1990
Hon. Barbara Culver Clack ‘51
Charles W. Hall ‘54
1991
Robert G. Vial ‘50
Michael M. Boone ‘67
1992
Donald L. Case ‘39
Sidney Stahl ‘56
1993
E. Taylor Armstrong ‘31
J. Carlisle Dehay, Jr. ‘49
Louise B. Raggio ‘52
1994
John R. Johnson ‘65
Thomas W. Luce III ‘65
1995
Alan D. Feld ‘60
Carl W. McKinzie ‘66
1996
Robert Hyer Thomas ‘57
Robert L. Meyers III ‘60
1997
Blake Tartt, Jr. ‘59
Adelfa Botello Callejo ‘61
J.K. Loh ‘59
1998
Harriet Miers ‘70
Hon. Max N. Osborn ‘53
1999
Hon. Hideo Chikusa ‘62
Logan Ford ‘30
Felix Tsai ‘78
Hon. Craig T. Enoch ‘75
Hon. Barbara M. G. Lynn ‘76
William L. Hutchison ‘55
Hon. Raul Granillo Ocampo ‘88
2000
Robert H. Dedman, Sr. ‘53
E. Ray Hutchison ‘59
Hon. Nathan L. Hecht ‘74
Rona R. Mears ‘82
Stewart Morris ‘43
Hon. Meechai Ruchupan ‘66
Hon. John C. Creuzot ‘82
Hon. Will R. Wilson, Sr. ‘37
2001
Helmut Sohmen ‘66
Gordon R. Carpenter ‘48
Hon. James A. Baker ‘58
John R. Howie ‘76
Clark J. Matthews II ‘61
Hector A. Mairal ‘63
Hon. Antonio O. Garza, Jr. ‘83
Hon. Ron Kirk H‘00
2002
Erle A. Nye ‘65
John T. Sharpe ‘60
Hon. Deborah G. Hankinson ‘83
George W. Bramblett, Jr. ‘66
David B. Dillon ‘76
Hon. Shigeharu Negishi ‘60
Hon. Earldean V.S. Robbins ‘61
Jack M. Kinnebrew ‘67, ‘73
James C. Thompson H‘01
2003
Gerald J. Ford ‘69
Albon O. Head, Jr. ‘71
Hon. Sharon Keller ‘78
Webber W. Beall, Jr. ‘59
Robert B. Rowling ‘79
Hon. Lincoln Magalhães da Rocha ‘63 
Hon. Ralph M. Hall ‘51
Vester T. Hughes, Jr. H’02
2004
Walter J. Humann ‘67
Judith K. Johnson ‘75
Hon. Fred Biery ‘73
Donald E. Godwin ‘73
Hon. Reynato S. Puno ‘67
Rhonda Hunter ‘80
Hon. Kay Bailey Hutchison H'03
2005
Darrell E. Jordan ‘64
Hon.  Richard A. Schell ‘75
James H. “Blackie” Holmes III ‘59
Dr. Mohamed Aboul-Enein ‘67
Dawn E. Moore ‘81
Captain Glenn N. Gonzalez ‘74
Richard M. Hull, Jr. ‘64
Nancy McMillan Dedman H'04
2006
Harriet Miers ‘70
Hon. Terry R. Means ‘74
Edward V. Smith III ‘63
Robert E. Mellor ‘68
Dr. Julio Cesar Cueto-Rua ‘53
Hon. Dianne Jones ‘89
Rear Admiral Hugh Don Campbell ‘62
Martha Hardwick Hofmeister H'05
2007
Adelfa Botello Callejo ‘61
Martin Samuelsohn ‘41
Hon. Stephen N. Limbaugh Jr. '77
John H. McElhaney '58
Hon. Bagir Manan '81
Raymond D. Noah ‘66
Hon Alberto Gonzales H'06
2008
William L. Hutchison ‘55 LL.B.
Hon. Linda Thomas ‘73
Robert H. Mow, Jr. ‘63
Hon. Yukio Horigome ‘71
Emily A. Parker ‘73
Robert Ted Enloe III ‘64
2009
Rusty Hardin ‘75
Hon. Jane Boyle ‘81
Dr. Mieke Komar Kantaatmadja ‘70
Angela Braly ’85
Robert A. Gwinn ’54
Darwin J. Bruce ’95
Marilyn Hussman Augur H'08
2010
Hon. Nikki T. DeShazo ‘76
Hon. S.M. Krishna ‘59
Robert H. Dedman, Jr. ‘84
Frank L. Branson ‘69
John J. Nance ‘69
Anthony Atwell H‘09
2011
Jack D. Knox '63
Hon. Sobchok Sukharomna '81
Hon. Barbara J. Houser '78
Donald J. Malouf '62
Dr. Richard Wright Hogeland '57
Philip J. Wise '81
Marshall P. Cloyd H'10
2012
Edward B. Rust, Jr. '75
Hon. H. Harjono '81
Hon. Dean M. Gandy '50
W. Richard Davis '58
D. Wayne Watts '80
Hon. Sarah R. Saldaña '84
Carl Sewell H'11
2013
Wiley Yandell Rogers ‘61
Congressman Lamar S. Smith ‘75
Pablo Alliani ‘92
Dennis Grindinger ‘82
William D. Powell ‘57
Nancy Underwood H
2014
Hon. Mary L. Murphy ‘83
Wm. Stephen Boyd ‘81
Dr. Shen Shiaoming ‘81
Travis T. Tygart ‘99
Hon. Elizabeth Lang-Miers H
2015
Mary Elizabeth (Liz) Cedillo-Pereira '99
Siriporn Chaiyasuta '85
G. Michael Gruber '81
William O. Holston, Jr. '81
Joseph W. McKnight H
2016
A. Shonn Evans Brown '98
Jim Baldwin '86
Cece Cox '04
Windle Turley '65
Catharina Haynes H
2017
Robert Scott Hart ’87
Forrest Smith J.D. ’57, LL.M. ’63
Hon. Tonya Parker ’98
Hon. Lady Justice Catherine Bamugemereire LL.M. ’03
Angela (Wennihan) Zambrano ’97
Charles A. Tarpley H
- Default Text -